Dili bir anda tüylenmeye başladı ve yeşile döndü! Sebebi tıp dergisine konu oldu

New England Journal of Medicine’da yer alan makaleye nazaran ismi açıklanmayan 64 yaşındaki adam lisanının dehşet sinemalarındaki üzere göründüğünü fark edince hayatının şokunu yaşadı ve çabucak hekimin yolunu tuttu.

Kullandığı antibiyotik ile bir arada sigara içtiği için lisanının bu hale geldiği tespit edilen adam tabipleri bile şaşkınlığa uğrattı ve kendini bir anda tıp makalelerine bahis olmuş halde buldu.

NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM

New England Journal of Medicine’de yer alan habere nazaran olay az görülen bir durum olsa bile lisanda tüylenme sorunu insanların yaklaşık yüzde 13’ünü hayatlarının bir periyodunda etkileyebiliyor.

Doktorlara nazaran 64 yaşındaki adamın lisanı üzerinde yer alan filiform papillalar birikintiler ve bakteriler nedeni ile genişlemiş ve renkleri değişmişti.

SEBEBİ ZAYIF AĞIZ HİJYENİ: YEŞİL, PEMPE YA DA KAHVERENGİ OLABİLİR

Zayıf ağız hijyeni nedeni ile meydana gelen bu durum olduğunda lisanda tüylenme sorunu başlıyor ve tedavi edilmediği durumda lisanda uzayan tüylen bakteri sıkıntısına yol açıyor.

American Academy of Oral Medicine’da yer alan bilgilere nazaran lisandaki tüylenmeler kullanılan gargara, tüketilen besinler ve öbür faktörlere bağlı olarak kahverengi, beyaz, yeşil yahut pembe görünebiliyor.

Derginin yayınladığı fotoğraflarda adamın lisanının yeşil renkte olduğu ve üzerinin tüylerle kaplı olduğu görülüyor.

SEBEBİ İLAÇ MI, YOKSA SİGARA MI?

Uzmanlar durumun esas sebebinin zayıf ağız hijyeni olduğunu belirtse de adamın diş eti enfeksiyonu nedeni ile kullandığı ilacın da tesirli olduğu düşünülüyor.

New England Journal of Medicine’da yer alan makalede sigara içme alışkanlığının lisanda plak ve bakteri oluşumuna neden olduğuna dikkat çekildi.

sigara alışkanlığı adamın durumuna katkı sağlayan bir faktör olsa da uzmanlar adamın bu alışkanlığı ne kadar müddettir sürdürdüğünü belirtmedi.

GEÇİCİ BİR DURUM

Konuya ait raporda durumun süreksiz ve zararsız olduğu, bu durumdaki hastaların yaşadığı en büyük sorunun lisanda yanma hissi olduğu belirtildi.

ABD’nin Ohio bölgesinde yaşadığı öğrenilen adama bölgeyi her gün dört kere bir diş fırçasıyla yumuşak bir biçimde ovması tavsiye edildi.

Uzmanlar yeterli bir ağız sıhhati için diş fırçalarken lisanın üst kısmının da ziyan vermeden fırçalanması gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir