Dokuz Eylül’ün Ar-Ge projelerine TÜSEB desteği

İZMİR (İGFA) –Türkiye’nin saygın devlet araştırma üniversitelerinden birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ), Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ‘2023 yılı B Kümesi 2. Devir Ar-Ge Proje Dayanak Programı’ kapsamında Proje İdaresi ve Dayanak Daire Başkanlığı’na sunduğu 4 araştırma projesi, TÜSEB dayanağı almaya hak kazandı.

Geliştirdiği projeler ile takviye almaya hak kazanan DEÜ Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Şerife Esra Erdal Bağrıyanık, Doç. Dr. Ayşe İpek Polat, DEÜ Fen Fakültesi’nden Prof. Dr. Hülya Ayar Kayalı ve Doç. Dr. Pelin Balçık Erçin’i tebrik eden DEÜ Rektör Vekili ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana sıhhat bilimlerine sunduğu katkılara dikkat çekti. DEÜ’nün alanında öncü sıhhat araştırmaları ve geliştirdiği projeler ile sıhhat bilimlerinde kendini kanıtladığını ve Türkiye’de değerli bir marka haline geldiğini kaydeden Rektör Vekili Ak, “Mensuplarımızın özverili çalışmalarının saygın bilim kuruluşları tarafından takdir ve dayanak görmesi ise bizler için gurur kaynağı olmayı sürdürüyor” dedi.

“GELECEĞİ YİNE İNŞA EDİYORUZ”

Sağlık bilimlerinin günümüzde nitelikli eğitim, yüksek teknoloji, AR-GE ve inovasyon etrafında formlandığı belirten Rektör Vekili Ak, bu kavramların yükseköğretim öncülüğünde yenilenmesi ve geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. DEÜ’nün sağlıktan medikale, biyomühendislikten klinik araştırmalara kadar farklı alan ve branşlarda bilimsel araştırmalar yürüttüğünü aktaran Ak, “Araştırma Üniversitemiz, bilime gönül vermiş akademisyen ve öğrencileri ile yeni projeler geliştirmeye, umut vaat eden çalışmalara imza atmaya ve geleceği tekrar inşa etmeye devam ediyor” biçiminde konuştu.

DESTEK ALAN PROJELER

DEÜ Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Şerife Esra Erdal Bağrıyanık’ın ‘İnsan Karaciğer Fibroz Organoid Modelinin Hücresel Karakterizasyonuve P53 İle Düzenlenen Hücre Dışı Matriks Değişikliklerine Yönelik Düzeneklerin Belirlenmesi’ ve Doç. Dr. Ayşe İpek Polat’ın ‘Pyroxd2: Mitokondriyal Hastalık Nedeni Bir Gen Olabilir Mi?’ isimli araştırma projeleri TÜSEB dayanağı almaya hak kazanırken; DEÜ Fen Fakültesi’nden Prof. Dr. Hülya Ayar Kayalı’nın ‘Hücre Adhezyon Moleküllerine Amaçlı Bir İlaç Taşıma Sisteminin Geliştirilmesi’ ve Doç. Dr. Pelin Balçık Erçin ise ‘Fotodinamik Terapi Uygulamasında İlaç Aday Molekül Ps-5a’nın Hpv Pozitif/Negatif Servikal Kanser Çeşitlerinde Aktifliğinin İncelenmesi’ isimli projeleri TÜSEB’den proje dayanağı almaya layık görüldüler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir