Fosil yakıtlar geride kaldı: AB’de rüzgar ve güneş öne geçti

Londra merkezli niyet kuruluşu Ember’in tahliline nazaran, mayısta AB’nin elektrik üretiminde fosil yakıtların hissesi yüzde 27 (53 teravatsaat) oldu.

Rüzgar ve güneş ise 59 teravatsaat üretimle toplam elektriğin yüzde 31’ini karşıladı. Rüzgar ve güneşin elektrik üretimindeki hissesi birinci sefer tüm bir ay boyunca tüm fosil yakıtların hissesini geride bıraktı.

Güneş gücünün AB elektrik üretimindeki hissesi geçen ay tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşarak yüzde 14’ü buldu. Mayısta güneşten üretilen 27 teravatsaat elektrik, geçen yıl temmuzda ulaşılan rekor üretimi aştı.

Güneşten AB’de birinci sefer kömürden fazla elektrik üretildi. Kömürün AB elektrik üretimindeki hissesi mayısta yüzde 10 düzeyinde gerçekleşti.

Rüzgarın hissesi ise yüzde 17 ile yıllık bazda artışını sürdürdü lakin bu oran ocakta ulaşılan yüzde 23’lük rekor üretim düzeyinin altında kaldı.

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimindeki artışa bağlı olarak kömürün üretimdeki hissesi mayısta aylık bazda tüm vakitlerin en düşük düzeyini gördü. Kömürün yüzde 10’luk hissesi salgın periyodundaki üretimin de altında gerçekleşti.

Ember’in tahliline nazaran, geçen ay fosil yakıtlardan elektrik üretimindeki düşüş istisnai bir durum olarak ortaya çıktı.

Bu yıl ocak-mayıs periyodunda kömür ve gazdan elektrik üretimi geçen yılın tıpkı devrine nazaran sırasıyla yüzde 20 ve 15 gerilerken, güneş ve rüzgardan üretim sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 5 büyüdü.

Ember Avrupa Lideri Sarah Brown, verilere ait değerlendirmesinde, Avrupa’nın elektrik dönüşümünün pak güçteki rekorlarla gerçekleştiğini belirterek, “Güneş ve rüzgar yalnızca fosil yakıt kullanımının azalmasına yardımcı olmuyor. Yalnızca kömürden elektrik üretimi de tabanları görmüyor, gaz da sallantıda. AB bu yıl fosil yakıtlardan elektrik üretiminde büyük bir düşüş gerçekleştirmeye hazırlanırken, rüzgar ve güneş gelecek elektrik sisteminin bel kemiğini oluşturmaya başladı bile.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir