Karadeniz’de palamut avcılığının 15 gün daha sürmesi bekleniyor

Karadeniz’in vazgeçilmez lezzeti hamsi dönemine yaklaşılırken birtakım bölgelerde vakit zaman tezgâhlarda kendini göstermeye başladı. Palamut avcılığı ise dönem başından beri bol ölçüde ve aralıksız formda sürüyor. Uzmanlar ve balıkçılar ise palamudun yaklaşık 10 ila 15 gün daha avlanacağını iddia ediyor.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Kısmı Prof. Dr. Osman Samsun, yaklaşık 1.5 aydır palamut balığının bol ölçüde avlandığını ve ucuz olarak tüketiciyle buluştuğunu kaydetti. Samsun, “Daha evvelki vakitlerde palamudun daha az avlandığı ve daha yüksek sayılarla satıldığını biliyoruz. Palamut balığı göç eden bir balık. Yağmurların yağması bilhassa bu balığın küçük boylardayken süratle büyümesini, 300-500 gramlardayken 1 kiloya ulaşmasını sağlıyor. İklim değişiklikleri tüm Karadeniz’deki eserlere vakit zaman olumsuz etkilemesine karşın çok şükür bu sene yağmurların yağması ve Karadeniz ekosistemine katkı sağlayabilecek besin hususlarının ırmak ve ırmaklardan Karadeniz’e gelmesi sonucunda palamut balıklarının düzgün beslendiklerini, sürü oluşturduklarını ve âlâ avlandıklarını görüyoruz” diye konuştu.

 

“10-15 GÜN DAHA SÜRECEĞİNİ VARSAYIM EDİYORUZ”

Prof. Dr. Samsun, “Tekneler şu an Batı Karadeniz’de avcılık yapıyor ve kıymetli ölçüde balık yakalıyor. Bunun 10-15 gün daha süreceğini varsayım ediyoruz, ardından hamsiyi bekliyoruz. Palamut olduğunda hamsi az olur diye klasik bir beklenti var, lakin buna karşın palamudun ardından hamsi de özlenen bir lezzet olarak sofralarda yerini alacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

Balıkçı Ahmet Gür ise bu dönemin bolluk ve rahmet içinde geçtiğini lisana getirerek, “Bütün vatandaşlarımız palamuda doymuş oldu. Yaklaşık 15-20 gün daha avlanmayı sürdürür. Birinci baştaki üzere olmasa da tekrar de ilgi var. Tezgâhlarımızda şu anda mezgit, istavrit, çinekop, sarkan, lüfer, palamut var, çeşit bol” formunda konuştu.
Sinop’ta balık tezgahlarında palamut 20-25 TL’den satışa sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir