Karşıyaka’da elektronik atıklar, öğrenciler için tablete dönüşüyor


Sürdürülebilir bir çevre için yürüttüğü geri dönüşüm çalışmalarını sosyal sorumluluk anlayışıyla birleştiren Karşıyaka Belediyesi, “Elektronik Atıklar Tablete Dönüşsün” sloganıyla yeni bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında toplanan atıklardan elde edilecek gelir ile tablet satın alınacak ve ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacak.

Kampanyaya destek çağrısı yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Dayanışma ruhuyla her zaman Türkiye’ye örnek olan Karşıyaka halkının yine büyük bir duyarlılık ile destekçimiz olacağına inanıyoruz” dedi.

ÇÖPE DEĞİL, DÖNÜŞÜME GİDECEK

İçeriğinde ağır metaller bulunan elektrikli ve elektronik atıkların doğaya karışması; hem çevreye hem de insan sağlığına büyük zararlar veriyor. Ayrıca altın, gümüş ve bakır gibi değerli madenler barındıran söz konusu atıkların çöpe gitmesi, ülke ekonomisi için de ciddi bir kayıp anlamına geliyor. Kentin tüm bu risklere olan katkısını en aza indirmek isteyen Karşıyaka Belediyesi, başlattığı kampanya ile vatandaşları teşvik ederek, elektrikli ve elektronik eşyaların geri dönüşümüne ivme kazandırmayı amaçlıyor.

10 KİLO ÜZERİ EVDEN ALINIYOR

Karşıyaka Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü bünyesinde yürütülen kampanyaya; atık haldeki tüm küçük ev elektronikleri, beyaz eşyalar, ekranlar, bilgi ve iletişim teknolojileri aletleri, ısıtma ve soğutma cihazları ile katkı sağlanabiliyor. 10 kilogram ve üzeri elektrikli ve elektronik atıklar, 0537 659 38 03 numaralı hattın aranması halinde evlerden teslim alınıyor. Daha düşük ağırlıktaki atıklar ise Karşıyaka Belediyesi Ana Hizmet Binası’na ya da 7683 Sokak No:37 adresinde bulunan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne mesai saatleri içinde teslim edilebiliyor.

“EL ELE VERELİM, YAŞAMA DOKUNALIM”

Elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüşümünden elde edilecek gelir ile eğitime destek vereceklerini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Kampanya çerçevesinde toplayacağımız atıkları lisanslı firmaya teslim edeceğiz ve geliri ile tablet satın alarak ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtacağız. Mümkün olan en fazla sayıda çocuğumuzun eğitimine bu anlamlı katkıyı sağlayabilmek için herkesin desteğini bekliyoruz. Karşıyaka Dayanışması’nın bir kez daha örnek olacağına inanıyoruz. El ele verelim; hem çocuklarımızın yaşamına dokunalım hem doğamızı koruyalım” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir