MHP’den ‘seçim anketi’ açıklaması: Manipülasyon amaçlı

MHP Genel Lider Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Ankara’da vekil adaylarıyla birlikte katıldığı seçim etkinliğinde konuştu. Yalnızca seçim devirlerinde değil öteki vakitlerde da alanda olduklarını belirten Yıldırım, anket şirketlerinin toplumsal ve yazılı medyada farklı kanaatlerinin yer aldığına dikkati çekti. Yıldırım, “Anket şirketlerinin yaptığı anketlerdeki kanaat ve fikirlerin temel sebebi, bize nazaran, kahir ekseriyeti manipülasyon amaçlıdır” dedi.

Önceki seçim periyodunda 2018 Nisan ve mayıs anketlerinde çok sayıda anket şirketi tarafından cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipe bırakıldığını, MHP’nin oylarının ise yüzde 5 gösterildiğini hatırlatan Yıldırım, tıpkı durumun 14 Mayıs’taki seçimler öncesinde de devam ettiğini söyledi.

Yıldırım, alandaki durumun o denli olmadığına vurgu yaparak, “Pazara da giriyoruz, esnafa da giriyoruz, endüstrisini de geziyoruz, sivil toplum kuruluşlarını da ziyaret ediyoruz. Gördüğümüz görünüm, Cumhur İttifakı’na karşı, Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı ve Milliyetçi Hareket Partisine karşı bir teveccüh var” tabirlerini kullandı.

Cumhur İttifakı’nda yer alma konusunda MHP olarak hiçbir pazarlıklarının olmadığını kaydeden Yıldırım, önceliklerinin siyasi istikrar ve ülke menfaatleri olduğunu, sandıktan çıkan tabloya nazaran başkanların karar vereceğini söyledi.

AA’nın aktardığına nazaran Yıldırım, şu tabirlere yer verdi:

“Şu ana kadar Milliyetçi Hareket Partisinin uyguladığı siyaset, at pazarlığı yapmamıştır. Rastgele bir pazarlık yapmamıştır. Devletin ve ülkenin menfaatinden önce kendi menfaatini ortaya koymamıştır. MHP’nin bu konuda bir çıkarı olmuş mudur? Elbette olmuştur. Yani milliyetçi muhafazakar olarak bilinen memur sendikası vardır, Türkiye Kamu-Sen. Bunun 5 sene önce üye sayısı 360 bindi bugün 550 bindir. Yani o taraftan bizim rastgele bir formda pazarlığımız yok, pazarlık yapmayız. O denli bir siyaset tutumu bizde kelam konusu değildir. Önce bir seçimi alalım ondan sonra bakılır. Sayın genel başkanlar neye karar verirse biz oradayız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir