SGK’dan EYT’lilerin aylık talebine ilişkin açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) aylık bağlama süreçlerinin, ilgili kanunun yürürlüğe girmesinin akabinde en kısa müddet tamamlanacağını bildirdi.

SGK’den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün EYT hususuyla ilgili açıklamalarda bulunduğu ve sorununun yaş koşulu aranmadan tahlile kavuşturulacağını belirttiği hatırlatıldı.

Düzenleme, şimdi yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşın gerek e-Devlet gerekse direkt müracaat yoluyla SGK’den aylık talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, şu tabirler kullanıldı:

“Konuya ait kanun, yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden kurumumuzca aylık bağlama süreci yapılması yasal olarak mümkün değildir. İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama süreçleri en kısa müddette sonuçlandırılacaktır. Ayrıyeten yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan bireylerin açıklamalarına prestij edilmemesi, yalnızca Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara nazaran hareket edilmesi, sürecin sağlıklı bir halde yürütülmesini sağlayacaktır.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir