Suriyeli sığınmacı belediye başkanı oldu

2500 nüfuslu yerleşimde nisan ayındaki seçimlerde yüzde 55.41 oranında takviye bulan Alshebl, yeni belediye başkanı seçilmişti.

EGE ÜZERİNDEN GİTTİ

Almanya’nın birinci Suriyeli mülteci kökenli belediye başkanı olan Ryyan Alshebl, Suriye’nin Süveyda kentinde tahsil görmüş. 2015 yılında savaşa katılmak yerine ülkeden kaçmayı seçen Alshebl, Suriye üzerinden Lübnan’a oradan da Türkiye’ye geçmiş. Ege Denizi’ni botla geçen mültecilerden olan Alshebl, Yunanistan’ın Midilli Adası’na ulaştıktan sonra Almanya’ya seyahatine devam etmiş. Almanya’nın Karlruhe kenti yakınlarındaki Cawl kasabasında yaşamaya başlayan, kısa müddette Almanca öğrenen Alshebl, Alman vatandaşlığına geçtikten bir yıl sonra da belediye başkanı seçilmiş.

‘SİYASETE MERAKLIYIM’

Almanya’da geçirdiği birinci altı ayın hem yeni şeyler görüp öğrendiği için heyecanlı olduğunu, lakin yurtlarda yaşamak zorunda kaldığı için güç olduğunu belirten Alshebl, lokal idareye iş için başvurduğunda kendisine lisan bariyeri nedeniyle zaanatkârlığın daha uygun olacağının söylendiğini, lakin pes etmediğini, karşı tarafı ikna ettiğini söylüyor. Siyasete genel olarak ilgi duyduğunu, beşerlerle rahat bağlantı kurduğunu söyleyen Ryyan Alshebl, ülkenin en genç 20 belediye başkanı arasında yer alıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir