Üç örgütten kitap yasaklarına karşı ortak açıklama: Zihinleri karartır, sansürü meşrulaştırıyor

Türkiye Yayıncılar Birliği, son periyotta artan kitap yasaklamaları ve Muzır Kurulu kararları hakkında Türkiye PEN ve Türkiye Muharrirler Sendikası ile ortak bir açıklama yaptı.

Üç kurum Türkiye’de gerçekleşen ve yayımlama özgürlüğü ile çelişen ihlalleri korkuyla takip ettiklerini duyurarak şu açıklamayı yaptı:

“Jeanette Winterson tarafından yazılan ve Epsilon Yayınevi tarafından Türkçe yayımlanan ‘Vişnenin Cinsiyeti’ isimli kitap, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından incelenmiş ve ‘eser içerisinde yer alan kimi söz ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır etki yapacak nitelikte olduğuna’ karar verilerek 2023 Şubat ayında ‘muzır neşriyat’ ilan edildi.

“Ahmet Ümit’in yazdığı ‘Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri’ isimli kitap ‘içerisinde yer alan kimi tabir, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen etki yapacak nitelikte olduğuna’ karar verilerek yeniden Heyet tarafından 2023 Mart ayında ‘muzır neşriyat’ ilan edildi.

“Böylece 2023 yılının birinci üç ayında 2 yetişkin kitabı muzır ilan edilmiş oldu. 2018 Temmuz’dan 2022 Aralık sonuna kadar geçen müddette toplam 36 kitap hakkında ‘muzır neşriyat’ kararı alındı. 2022 yılında, 8’i çocuk kitabı olan toplam 10 kitap muzır ilan edildi.

“Muzır kararlarının yanı sıra, kitap yasaklama ve toplatma kararlarında da son periyotta artış görülüyor.

“Yazar Murat Kahraman’ın iki kitabı için 2023 Ocak ayında toplatma kararı verildi. Kitaplardan biri 2004 yılında yayımlanan ‘Çığlık’ isimli kitap olurken, başkası 2019’da yayımlanan ‘Bitmeyen Veda’ oldu.

“2023 Mart ayında, Yavuz Ekinci’nin ‘Rüyası Bölünenler’ isimli kitabına Terörle Mücadele Kanunu uyarınca basım, dağıtım ve satış yasağı getirilerek tüm nüshalarına el konulmasına karar verildi.

“Yayımlandıkları birinci günden beri tüm dünyada ve ülkemizde okurların dikkat ve beğeniyle takip ettiği bu değerli edebiyat yapıtlarıyla ilgili alınan kararlar dert ve ıstırap vericidir.

“Kitaplara ait alınan her yasak kararıyla Anayasamızda teminat altına alınan kanıyı açıklama ve yayma hürriyeti hakkına müdahale edilmekte, demokratik toplum prensibi ziyan görmektedir.

“Bu yasak kararları birebir vakitte halkın bilgi alma hakkını da sınırlamaktadır. Yayıncılığımız için hayati ehemmiyet taşıyan yayımlama özgürlüğü bu tıp kararlarla ağır darbe almaktadır. Bunlar sansürü meşrulaştırırken bir yandan da otosansürü yayıncılar ortasında yaygınlaştırmaktadır. Kitapların her ne sebeple olursa olsun kontrole ve baskıya maruz kalması zihinleri karartmaktan öteki bir sonuç getirmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir