40 polis şehit olmuştu… Beşiktaş patlaması davasında sanıklara ceza yağdı

Beşiktaş’ta 10 Aralık 2016 günü meydana gelen 40’ı polis, 7’si sivil 47 kişinin şehit olduğu, 208’i polis 243 kişinin yaralandığı patlamayla ilgili haklarında dava açılan ve saldırıyı gerçekleştiren teröristlere bombaların nakli ile keşif ve istihbarat bahislerinde takviye oldukları savıyla ağır ceza mahkemesinde yargılanan 5’i tutuklu 25 sanıklı davada mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme taarruzun öldürülen teröristler Burak Yavuz ile Kadri Kılınç tarafından gerçekleştirildiğini, sanıklar Abdulkadir Eken, Kenan Karadeniz, Mehmet Ayaz, Ercan Biç, Ersin Biç’in ise bu atakta bomba temini ve patlama gününe kadar bombaların saklanması rolünü üstlendiklerine dikkat çekti.

Sanıkların, yol denetimlerinde güvenlik güçlerinin dikkatini çekmemek için bombaları soğan ve kurbanlık hayvan yüklü kamyonetlerle Diyarbakır’dan İstanbul’a naklettiklerini belirten mahkeme, sanık Abdulkadir Eken’in evvel Kocaeli’ne, buradan da İstanbul’a naklettiği hayvan yüklü kamyon içindeki bombaları İstanbul’da Ercan Biç, Mehmet Ayaz ile Kenan Karadeniz’e teslim ettiğini vurguladı.

DEPO KİRALAYIP BOMBALARI SAKLADILAR

Mahkeme sanık Kenan Karadeniz’in dağ takımındaki terörist elebaşlarının talimatıyla Kocaeli Gölcük’e gittiğini, şifreli buluşma sağlayarak buradaki kuryeler aracılığıyla soğan yüklü tırlardan patlayıcıları indirip hayvan yüklü kamyona bindirip Ercan Biç’e ilişkin depoya götürülmesine aracılık ettiğini belirtti.

Mahkeme, sandıklı baza içinde gizlenen bombaların patlatılacağı güne kadar kiralanan depoda gizlendiğini kaydetti.

LİCEDEN İSTANBUL’A BOMBALI YOLCULUK

Mahkeme, Sanık Ersin Biç’in babası Ercan ile birlikte haraket ettiğini, Kiril alfabesiyle yazılmış örgütsel dokümanlarda kiraladıkları deponun adresinin tespit edildiğini, hırka, kazak, ayakkabı, el ve yüz svaplarında patlayıcı artığı antimon elementi, PETN, RDX kalıntıları bulunduğuna dikkat çekti.

Sanıkların Diyarbakır Lice’den İstanbul’a kadar bombaların taşınmasına ve nakledilmesine aracılık ettikleri ve patlama sonucu 40’ı polis 47 kişinin hayatını kaybetmesinde rol aldıkları bildirildi.

 9 SANIĞA CEZA

Mahkeme tutuklu sanıklar Abdulkadir Eken’i terör örgütü “üyesi olmak, patlayıcı husus nakletmek, bulundurmak” kabahatlerinden 55 yıl, Ercan Biç’i 29 yıl, Mehmet Ayaz’ı 35 yıl 3 ay, Ersin Biç’i 25 yıl 6 ay, Kenan Karadeniz’i ise 29 yıl mahpusla cezalandırdı. Tutuksuz Mehmet Edip Taşar da 22 yıl 6 ay mahpusla cezalandırılarak kararla birlikte tutuklanmasına karar verildi. Tutuksuz sanıklar Ferhat Dalmızrak 7 yıl 6 ay, Mehmet Selim Yeşil 6 yıl 3 ay, Erkan Biç 3 yıl 9 ay mahpusla cezalandırıldı.

14 SANIK BERAAT ETTİ BİRİ ÖLDÜĞÜ İÇİN DÜŞME KARARI VERİLDİ

Sanıklar Mahşuk Türkan, Muhsin Biç, Abdurrahman Demir, Emrullah Ege, Resul Eken, Hamit Eryılmaz, Şirvan Oğurtan, Ramazan Balta, Ercan Ekilmiş, Mehmet İhsan Aksoy, Hamza Aksoy, Uğur Demirci, Ferhat Demir ve Necat Bozkurt kanıt yetersizliğinden beraat etti. Mahkeme, sanık Fesih Araz’ın ise yargılama sırasında öldüğü için hakkındaki davanın düşmesine karar verdi.

Sanık Botan Eken’in İstanbul’da da tıpkı dava kapsamında soruşturması olduğu için evrakının farklı bir temele kaydedilerek yargılamasının devamına oy birliğiyle karar verdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir