Türk-İş: Açlık sınırı aralık ayında 8 bin 130 TL’ye yükseldi

Türk-İş’in 2022 Aralık ayına ait açıkladığı açlık ve yoksulluk hududu verisi, yeni minimum fiyatın açlık sonunun yalnızca 376 TL üzerinde kaldığını ortaya koydu.

Buna nazaran, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması fiyatı (açlık sınırı) aralık ayında 8 bin 130,56 TL’ye çıktı.

Gıda harcaması ile giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi muhtaçlıklar için yapılması zarurî öteki aylık harcamalarının toplam meblağı ise (yoksulluk sınırı) 26 bin 483,93 TL’ye yükseldi.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 10 bin 612,76 TL’ye ulaştı.

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nda emekçiyi temsil eden Türk-İş, yeni taban fiyatın 9 bin TL olmasına yönelik teklifleri kabul edilmediği için son toplantıda masada yer almamıştı. 2023 taban fiyatı oy çokluğu ile kabul edilmişti.

GÜNLÜK HARCAMA 136 TL’DEN 271 TL’YE FIRLADI

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Vatandaş, geçen aya nazaran – yüzde 138 olan ve baz tesiri ile 39 puan azalan yıllık besin enflasyonuna değil, cebinden çıkan ek harcamaya bakmaktadır” denildi.

“Çünkü artık pahalılık ve artırımlar gündelik hayatın bir modülü haline gelmiştir” denilen açıklamada, “Günde 136 TL besin harcama yapması gereken dört kişilik aile 12 ay sonra 271 TL yapmak durumunda kalmaktadır. Haneye giren toplam geliri bu düzeyde artmayan haneler ya harcamaları kısmak ya da zarurî harcamalarını karşılamak için borçlanmak durumunda kalmaktadır” sözlerine yer verildi.

‘ÇOCUKLAR BESLENME KÜLFETİ ÇEKİYOR’

Türk-İş, açıklamasında ayrıyeten, çocukların son yıllarda beslenebilme konusunda külfet çektiğini de dikkat çekti.

Açıklamada, “Türkiye’de çocuklarına beslenme koymaya maddi durumu yetmeyen aileler, okul kantinlerindeki yiyecekleri satın almakta zorlanan çocuklar, marketlerde bebek mamalarına konulan alarmlar ve çocuk eserlerinde gerçekleşen polisiye hadiseler bunun göstergeleri niteliğindedir” denildi.

SÜT VE SÜT ESERLERİ YENİDEN ZAMLANDI

Araştırmada ayrıyeten, aralık ayında en çok zamlanan eserler de açıklandı.

Buna nazaran, süt, yoğurt, peynir fiyatlarının yeniden yükseldiği belirtildi ve bu kümede en yüksek aylık artışın yüzde 7 ile yoğurtta olduğu belirtildi.

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum eserlerinin bulunduğu kümede;
ortalama dana eti fiyatı yüzde 20, kuzu fiyatı yüzde 10 arttı.

MAKARNA VE PİRİNÇ BİR YILDA YÜZDE 100 ZAMLANDI

Beyaz etlerden tavuk ve balıkta artış da yüzde 10 oldu.

Bakliyatlardan kuru fasulyenin fiyatı yüzde 5 artış gösterirken kırmızı mercimeğin fiyatı yüzde 10 azaldı, yeşil mercimeğin fiyatı değişmedi. Yumurta fiyatı hafif bir artış gösterdi. Peynir ve yoğurt fiyatları son 1 yılda yüzde 100’den fazla arttı.

Ekmek ve tahıllar kümesinde ise, pirinçte ve irmikte fiyat artışı aylık temelde yüzde 5, makarnada yüzde 12 düzeyinde gerçekleşti. Makarna ve pirinç 1 yıl içinde yüzde 100’den fazla arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir